« La Pologne a demandé à l’OTAN la convocation d’urgence du Conseil de l’Atlantique Nord, en vertu de l’article IV du traité de Washington (…) car nous pouvons nous sentir menacés par une intervention militaire russe potentielle sur le territoire de l’Ukraine voisine », a déclaré ce samedi 1er mars Bronislaw Komorowski cité par le site officiel de la présidence. Le Secrétaire Général de l’OTAN a confirmé que le Conseil se réunira dimanche, le 2 mars 2014 à Bruxelles. Sont convoqués lundi le Conseil de l’Union Européenne ainsi que le Conseil de la Sécurité Nationale polonais (Rada Bezpieczeństwa Narodowego – RBN).

[gview file= »http://www.nato.int/nato_static/assets/pdf/stock_publications/20120822_nato_treaty_fr_light_2009.pdf »]

W związku z sytuacją na Ukrainie Polska wystąpiła do NATO o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej – powiedział w sobotę wieczorem prezydent. Odpowiedź przyszła natychmiast: sekretarz generalny NATO poinformował, że Rada spotka się już w niedzielę. Ws. Ukrainy zebrać ma się również Rada Europejska, w poniedziałek także RBN.

– Po wystąpieniu prezydenta Władimira Putina do rosyjskiej izby wyższej o zgodę na ewentualne użycie sił zbrojnych na terytorium całej Ukrainy, sprawa zrobiła się niesłychanie dramatyczna – powiedział prezydent po nieformalnym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem oraz ministrami spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i obrony Tomaszem Siemoniakiem. Jak powiedział prezydent, na spotkaniu „zostały podjęte stosowne decyzje, które są decyzjami państwa polskiego”.

Poinformował, że Polska wystąpiła do Sojuszu Północnoatlantyckiego o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej w trybie artykułu 4 traktatu waszyngtońskiego przewidującego sojusznicze konsultacje w razie zagrożenia.

– Możemy się czuć zagrożeni potencjalnym użyciem rosyjskich sił zbrojnych na terytorium sąsiedniej dla Polski Ukrainy. Jestem przekonany, że przekonamy także inne kraje, które mogą się czuć zagrożone z tytułu sąsiedztwa i wiem, że decyzja zapadnie bardzo szybko”– dodał.

Późnym wieczorem na Twitterze sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował, że Rada spotka się w Brukseli już w niedzielę.

Bronisław Komorowski powiedział też, że w poniedziałek będzie posiedzenie Rady Europejskiej, również na poziomie ministrów spraw Zagranicznych, „co oznacza, że dwie największe struktury reprezentujące świat zachodni zostaną użyte w celu podjęcia działań prewencyjnych ze względu na rozwój wydarzeń na Ukrainie”.

Prezydent RP poinformował także, że zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – Ze względu na potrzebę poinformowania i opinii publicznej, i polskich sił politycznych o zaistniałej sytuacji, ewentualnych scenariuszach, które państwo polskie przygotowuje na różne okoliczności – i bardziej, i mniej pesymistyczne – postanowiłem zwołać na godziny poranne w poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego – zaznaczył.

Bronisław Komorowski podkreślił, że on, premier i szef MSZ konsultowali się „z całym szeregiem ważnych osób, zarówno na Ukrainie, jak i w świecie zachodnim”.

– Miałem przyjemność rozmawiać z panem Turczynowem, nie tylko uzyskując informacje, ale także przekazując mu wyrazy solidarności, a także zachętę do podejmowania działań obliczonych na stabilizację sytuacji na Ukrainie – dodał prezydent. (PAP, inf. własna)

 

Source: www.prezydent.pl

Share This